អាស៊ាន-ចិន បានឯកភាពប្រជុំដើម្បីប្រារព្ធខួបអនុស្សាវរីយ៍លើកទី៣០នៃទំនាក់ទំនងដៃគូសន្ទនានៅខែក្រោយ
ភ្នំពេញ៖ ប្រមុខរដ្ឋាភិបាលអាស៊ាន និងចិន ឯកភាពប្រារព្ធខួបអនុស្សាវរីយ៍លើកទី៣០ នៃទំនាក់ទំនងដៃគូសន្ទនាអាស៊ាន-ចិន នៅខែក្រោយ បន្ទាប់ពីបានបង្កើតទំនាក់ទំនងជាមួយគ្នាតាំងពីឆ្នាំ១៩៩១មក។
កិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ាន-ចិន លើកទី២៤ នៅរសៀលថ្ងៃទី២៦ ប្រមុខរដ្ឋាភិបាលអាស៊ានទាំង១០ប្រទេស ជាមួយ នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃ សាធារណរដ្ឋចិនលោក លី ខឹជាំង បានអនុម័តលើឯកសារចំនួន៣ និងធ្វើការកត់សម្គាល់លើឯកសារចំនួន២រួមមាន សេចក្ដីប្រកាសរួមនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ាន-ចិនដើម្បីអបអរសាទរខួបអនុស្សាវរីយ៍លើកទី៣០នៃទំនាក់ទំនងដៃគូសន្ទនាអាស៊ាន-ចិន សេចក្ដីប្រកាសរួមអាស៊ាន-ចិន ស្ដីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្រោមក្របខ័ណ្ឌអាស៊ានស្ដារឡើងវិញគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ សេចក្ដីប្រកាសរួមអាស៊ាន-ចិន ស្ដីពីការពង្រឹងការអនុវត្តបៃតង និងប្រកបដោយចីរភាព។
ឯកសារ២ដែលធ្វើការកត់សម្គាល់រួមមាន វឌ្ឍនភាពស្ដីពីការអនុវត្តផែនការសកម្មភាព ដើម្បីអនុវត្តជាភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រអាស៊ាន-ចិន ដើម្បីសន្តិភាព និងវិបុលភាពឆ្នាំ២០២១-២០២៥ និងឯកសារទស្សនទាន ស្តីពីការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបច្ចេកទេសរបស់ចិនជាមួយអាស៊ាន។
ក្នុងរយៈពេល ៣០ឆ្នាំកន្លងមកនេះ ចិន បានក្លាយជាប្រទេសមានពាណិជ្ជកម្មធំជាងគេជាមួយអាស៊ាន ហើយវិនិយោគ ក៏មានច្រើនជាងគេដែរ។ ប្រទេសចិន បានក្លាយជាប្រភពទី៤នៃវិនិយោគក្នុងប្រទេសអាស៊ាន។
ប្រមុខរដ្ឋាភិបាលអាស៊ានបានចាត់ទុកឆ្នាំ២០២១នេះជាឆ្នាំកិច្ចសហប្រតិបត្តិការការអភិវឌ្ឍដោយចីរភាពអាស៊ាន-ចិន លើសពីនេះទៀត ប្រមុខរដ្ឋាភិបាលអាស៊ានបានថ្លែងអំណរគុណដល់ប្រទេសចិនដែលបានផ្ដល់នូវការគាំទ្រ ជាច្រើន ជាពិសេសវ៉ាក់សាំងដល់បណ្ដាប្រទេសអាស៊ាន ផ្ដល់ការគាំទ្រក្នុងការកសាងសហគមន៍អាស៊ាន បន្តគាំទ្រដល់សមាហរណកម្មអាស៊ាន និង ការ គាំទ្រដល់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាច្រើនវិស័យទៀត៕